Coraz częściej bywasz na strzelnicy, a broń palna stała się Twoją pasją? Być może to już czas na zakup swojego pierwszego rewolweru. Jak postarać się o pozwolenie na posiadanie broni palnej w domu? Na co zwrócić uwagę kupując Colta?
Jak przejść przez procedurę wydawania zezwoleń?
O ile nie jesteś zawodowo związany z bronią, przejście przez procedurę uzyskania zezwolenia na broń palną to wieloetapowa droga. Rozpoczyna się od szkolenia z zakresu obsługi broni, które możesz ukończyć na naszej strzelnicy. Następnie należy złożyć wniosek kierowany do Komendanta Wojewódzkiego Policji, odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania. Wnioskującego czeka też przejście kontroli zdrowotnej i psychicznej. Wymagane jest też ukończenie 21 roku życia, legalny stały pobyt w Polsce od wielu lat, zaświadczenie o niekaralności i brak uzależnień od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Jak widać, procedura jest bardzo wymagająca, jednak przy odpowiedniej wiedzy można ją przejść pozytywnie w około 4 miesiące, wydając maks. 2000 złotych. Najłatwiej jest złożyć wniosek o przyznanie broni do celów sportowych i do celów kolekcjonerskich. Definicję „broni sportowej” spełnia aż 99% konstrukcji dostępnych w Europie.
Pozwolenie już masz – co dalej?
Wyobraź sobie, że wreszcie możesz udać się do sklepu z bronią i wybrać wymarzony sprzęt. Czemu nie miałaby to być broń bębenkowa, czyli znane nam z westernów rewolwery? Wszyscy kojarzą Colty, mało kto jednak wie o jedynym rewolwerze polskiej produkcji masowej, czyli o modelu Gward. Powstał on na początku lat 90., gdy funkcjonariusze musieli zostać uzbrojeni w niezawodną broń o dużej sile obalającej. Okres „Dzikiego Zachodu” w Polsce się skończył, ale Gward może dalej stanowić dumę każdego kolekcjonera. Dlaczego jednak warto wybrać rewolwer jako prywatną broń palną?
Rewolwer to pewność oddania strzału
Do tej pory z rewolwerów korzystają służby mundurowe. Bezpośrednio wynika to z prostoty konstrukcji tego typu broni, która stanowi największy atut rewolwerów. Sprawny rewolwer, właściwie smarowany i regularnie konserwowany, nigdy nie odmawia posłuszeństwa. Jeśli dojdzie do zacięcia się broni, w niemal 100 procentach przypadków jest to wynik wadliwej amunicji. Wystarczy jednak ponownie nacisnąć spust, by broń wystrzeliła. Trudno to sobie wyobrazić w przypadku jakiejkolwiek innej broni palnej. Rewolwerom nie można również odmówić klasy, znanej z filmów i opowieści z Wielkich Równin USA.
Broń podwójnego lub pojedynczego działania
Każdy z nas kojarzy moment, gdy bohater westernu odciąga kurek rewolweru i celuje w przeciwnika. Współczesne modele rewolwerów to głównie modele z samonapinającym się kurkiem, przy jednoczesnym obrocie bębna przy naciśnięciu spustu. Taki mechanizm nazywa się Double Action (w skrócie DA), podwójne działanie. W drugim etapie następuje samoczynne zwolnienie kurka i inicjowanie zapłonu. W większości modelów można jednak samodzielnie napiąć kurek ręką, i przejść w tryb Single Action (SA), gdzie już delikatny nacisk na spust zwalnia kurek. Tryb SA zapewnia doskonałą celność oddanego strzału, co często jest powodem wyboru właśnie rewolweru przez miłośników broni palnej.
Nietypowe rewolwery – broń wszelkich odmian
Klasyczny model rewolweru posiada 6-komorowy bęben i 6-calową lufę, piękną drewnianą rękojeść kontrastującą ze stalą nierdzewną reszty konstrukcji – tak prezentuje się między innymi oryginalny Colt Python .357 Magnum. Na rynku polskim często można spotkać rewolwery produkcji czeskiej, czyli modele Alfa Proj. Są solidne, doskonałe dla początkujących (przyjazny dla strzelca spust w trybie SA), a przy tym starannie wykonane i stosunkowo tanie. Produkowane obecnie przez markę Taurus kompaktowe Beretty mimo małych rozmiarów zapewniają niesamowitą moc wystrzału. Każdy wybór powinien być podyktowany własnymi preferencjami i umiejętnościami.
Pierwszy rewolwer ze sklepu strzeleckiego – przetestuj przed wyborem
Przed wyprawą do sklepu z bronią po swój pierwszy rewolwer warto zaopatrzyć się w mały ekwipunek narzędzi: młoteczek, śrubokręt, małą latarkę i patyczek. Zbadasz prawidłową oś lufy i bębna, wkładając patyczek do lufy do otworu bębna, testując w ten sposób każdą komorę. Następnie sprawdź klin, czy nie jest za głęboko wbity, czy nie ma za dużo luzu pomiędzy otworem przy lufie a jego krawędziami. Po wybiciu warto zdjąć lufę, odciągnąć kurek na pierwszą pozycję i wyjąć bęben. Dzięki temu sprawdzisz, czy bębenek i kurek nie kołyszą się na boki. Warto poświecić latareczką w głąb lufy i obejrzeć wnętrze aż do komory bębna. Na koniec warto sprawdzić pozycję bezpieczną kurka – oczywiście na pusto obciążamy spust, stosując około 4 kilogramy siły. Można też sprawdzić, czy śrubka mocująca klin daje się wykręcić. Ułatwi Ci to rozbieranie rewolweru na części w domu.
Strzały mogą paść nie tylko w samo południe
Rewolwery to kultowe modele broni palnej, dzięki którym marki takie jak Colt czy Smith&Wesson są znane na całym świecie. Nie musisz jednak chować uzyskanej z takim trudem broni kolekcjonerskiej do szafy pancernej. Warto systematycznie sprawdzać jej możliwości na strzelnicy – tak jak u nas, gdzie można strzelać z własnej broni.