Poradnik dla początkujących adeptów strzelnicy: gwintowanie lufy – co daje, na czym polega?

Niezależnie od rodzaju, każda broń do strzelectwa sportowego posiada elementy wspólne. Jednym z nich jest lufa. Nie każda lufa jest jednak taka sama. Niezależnie od długości mogą się one różnić sposobem wykończenia ich przewodu, czyli części wewnętrznej. Aktualnie na rynku dostępne są trzy rozwiązania:

  • lufy gładkie,
  • lufy gwintowane,
  • lufy poligonalne.

Najpopularniejsze na strzelnicach są lufy gładkie i gwintowane. Czym się od siebie różnią?

Jak rozpoznać jaka lufa jest w naszej broni?

Żeby sprawdzić, czy jaką lufę posiada używana przez nas broń, wystarczy spojrzeć w nią pod światło. Oczywiście pamiętać trzeba, ze zgodnie z zasadami panującymi w każdej strzelnicy, wcześniej należy wyjąć magazynek i upewnić się, że komora zamka jest pusta. W przypadku lufy gładkiej, jak sama nazwa wskazuje, wnętrze będzie gładkie (wszelkie wżery i rysy są niestety oznaką uszkodzeń, które mogą skutkować koniecznością wymiany tego elementu). Lufa gwintowana posiada sieć spiralnych bruzd dobrze widocznych gołym okiem i wyczuwalnych pod palcem. 

Jak działa lufa gwintowana?

W momencie wystrzału wzrost ciśnienia gazu prochowego powoduje wypchnięcie pocisku z lufy. W przypadku lufy gładkiej pocisk leci prosto i jest podatny na wszelkiego rodzaju odkształcenia oraz opór powietrza. W przypadku lufy gwintowanej pocisk dociskany do rowków nabiera rotacji, a gaz prochowy wzmacnia ten efekt. Rotacja pocisku sprawia, że pocisk jest mniej podatny na wszelkiego rodzaju opory przekładające się na tor lotu. Broń do strzelectwa sportowego uprawianego w warunkach polowych najczęściej ma właśnie lufę gwintowaną.

Zalety lufy gwintowanej

Większość użytkowników strzelnic z miejsca wyrecytuje wszystkie zalety lufy gwintowanej w broni do strzelectwa sportowego. Mało kto jednak wie o jej wadach. Do najważniejszych zalet z pewnością należy zdecydowany wzrost celności takiej broni względem lufy niegwintowanej. Rotacja pocisku sprawia, że opór powietrza nie ma dużego wpływu na jego tor lotu, a dodatkowo niweluje jego niewielkie niedoskonałości, które w przypadku strzału z lufy gładkiej powodują odchylenie toru lotu już bezpośrednio za lufą. Podniesienie celności w strzelectwie sportowym jest istotne szczególnie na średnich dystansach, dlatego też lufa gwintowana to najlepsze rozwiązanie. Drugą zaletą jest paradoksalnie zwiększenie zasięgu broni przy użyciu lufy gwintowanej. Mimo poświęcenia części energii rozprężania gazów prochowych na nadanie ruchu rotacyjnego, pocisk wystrzelony z takiej lufy leci zazwyczaj dalej i z większym impetem. Dzieje się tak dlatego, że pocisk wprawiony w ruch rotacyjny leci stabilnie. Przy zastosowaniu lufy gwintowanej do minimum ogranicza się zjawisko koziołkowania pocisku, które przekłada się na drastyczny spadek zasięgu.

Wady lufy gwintowanej

Jako że nie ma róży bez kolców, lufa gwintowana ma też swoje wady. Każdy właściciel strzelnicy z pewnością je dobrze zna.  Największą wadą lufy gwintowanej jest to, że niestety dużo szybciej się zużywa. Przez swoją budowę lufa taka przyjmuje dużo większą energię w momencie wystrzału niż lufa gładka. W przypadku mocnego zużycia pocisk nie nabiera właściwej rotacji, a siła wystrzału spada. Większość broni do strzelectwa sportowego w takim momencie wymaga wymiany lufy na nową, ponieważ nie nadaje się ona do regenerowania. 

Jak gwintuje się lufy?

Wbrew pozorom gwintowanie lufy jest wynalazkiem bardzo starym. Pierwsze wzmianki o niej pojawiały się już w XV wieku. Technologia wykorzystywana do gwintowania luf w broni do strzelectwa sportowego zmieniła się na dobrą sprawę tylko w zakresie unowocześnienia materiałów i zwiększenia precyzji. W dalszym ciągu najpopularniejszym sposobem gwintowania jest rozwiercanie jej na specjalnej tokarce. Istnieją co prawda nowoczesne metody produkcji luf gwintowanych takie jak obkuwanie, gwintowanie elektrochemiczne czy przetłaczanie, jednak metody są dużo droższe od klasycznego rozwiercania i dużo mniej popularne.

Czy lufa gwintowana nadaje się dla początkującego?

Jak najbardziej. Rozwiązanie to wyraźnie poprawia celność broni, dlatego też nawet w czasie pierwszej wizyty na strzelnicy warto wybrać model z lufą gwintowaną. Początkujący bardzo szybko zniechęcają się gdy nie mogą skutecznie trafić do celu, dlatego też warto się w ten sposób wspomóc, by za szybko nie zakończyć przygody ze strzelectwem sportowym.

Czy warto zapłacić więcej żeby mieć broń z lufą gwintowaną?

Jeśli strzelnica nie jest dla nas jednorazową przygodą i mamy zamiar zająć się na poważnie strzelectwem sportowym odpowiedź może być tylko jedna. Lufa gwintowana zapewni lepsze wyniki i ułatwi treningi strzeleckie. Ważne jest, by w takim wypadku zacząć jak najwcześniej od lufy gwintowanej, by nie wyrobić sobie nawyków na lufie gładkiej, ponieważ może to skutkować problemem z celowaniem.

Lufa gwintowana to stary wynalazek, ale w dalszym ciągu nie ma lepszej alternatywy dla osób chcących strzelać celnie na średnie i duże dystanse. Rotacja pocisku jeszcze przez długi czas będzie w strzelectwie sportowym odgrywała ważną rolę.