Początki na strzelnicy? Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa!

Strzelectwo to fascynujący sport, który wymaga dużego opanowania i skupienia. Dla wielu osób już sama możliwość obcowania z prawdziwą bronią jest dużą atrakcją, ponieważ pozwala na sprawdzenie swoich umiejętności w kontrolowanych warunkach. Jednak każda wizyta na strzelnicy wiąże się z pewnym ryzykiem, które można znacząco zminimalizować, stosując się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. A o czym warto pamiętać, będąc na strzelnicy?

Jak się przygotować do wizyty na strzelnicy?

Wybierając się na strzelnicę, nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ponieważ wszystkie niezbędne akcesoria będą dostępne na miejscu. Ważne, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości, a w przypadku osób niepełnoletnich konieczna będzie również obecność i nadzór prawnego opiekuna. Poza tym warto wcześniej zapoznać się z ofertą danej strzelnicy. Ponieważ zwykle każda kryta strzelnica w Warszawie umieszcza na swojej stronie internetowej informacje o dostępnej na miejscu broni wraz z jej dokładnym opisem. Wówczas klient może jeszcze przed wizytą na strzelnicy zastanowić się, jaką broń będzie chciał wypróbować oraz sprawdzić, w jakich pozycjach można z danej broni oddawać strzały.

Jak się ubrać na strzelnicę?

Choć na strzelnicy nie obowiązuje żaden konkretny rodzaj ubioru, to jednak można przygotować sobie wygodny strój, które nie będzie krępował ruchów podczas strzelania. Jest to szczególnie ważne, gdy klient chce wypróbować kilka rodzajów broni i będzie strzelał zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Poza tym na strzelnicę warto przygotować sobie ubranie, które bez szkody będzie można zabrudzić oraz takie, w którym danej osobie będzie ciepło. Najlepiej do tego celu wybrać koszulkę i spodnie z długim rękawem oraz pełne buty. Dobrze sprawdzi się również sportowy strój oraz ubrania wykonane ze specjalnego oddychającego materiału, które skutecznie zabezpieczą skórę przed nadmiernym poceniem.

Akcesoria ochronne dla początkujących

Osoby, które regularnie odwiedzają strzelnicę, zwykle posiadają swoje własne akcesoria ochronne idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Natomiast osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze strzelectwem, mogą skorzystać z akcesoriów ochronnych dostępnych na krytej strzelnicy w Warszawie. Wówczas pracownik strzelnicy dobierze odpowiednie słuchawki ochronne, aby zabezpieczyć słuch przed głośnymi wystrzałami oraz okulary ochronne, aby zabezpieczyć wzrok przed odłamkami z pocisków lub przypadkowym rykoszetem. Co ważne takie akcesoria powinny posiadać atesty oraz trzeba je nosić przez cały czas, gdy przebywa się na torze. Warto podkreślić również, że akcesoria ochronne nie są ograniczeniem podczas oddawania strzałów oraz nie utrudniają komunikacji z instruktorem.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na strzelnicy

Każda kryta strzelnica w Warszawie musi posiadać czytelny regulamin, który powinien być powieszony w widocznym miejscu, aby klienci mogli się z nim wygodnie zapoznać. Będąc na strzelnicy po raz pierwszy, należy pamiętać, by udać się od razu do recepcji i pod żadnym pozorem nie można samemu wchodzić na tor. Wszystkie wizyty na strzelnicy muszą zostać odnotowane przez obsługę wraz ze spisaniem danych osobowych. Ponadto trzeba również poinformować pracowników o tym, że jest się po raz pierwszy na strzelnicy. Wówczas obsługa będzie mogła poświęcić czas na oprowadzenie klienta po obiekcie oraz wyjaśnienie mu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

O czym należy pamiętać, wybierając się na strzelnicę?

Choć na krytej strzelnicy w Warszawie obsługa dokładnie sprawdza każdego klienta przed wpuszczeniem go na tor, to jednak warto również samemu przyjrzeć się swojej kondycji psychofizycznej przed wybraniem się na strzelnicę. Przede wszystkim trzeba być trzeźwym i wypoczętym, ponieważ zarówno upojenie alkoholowe, jak i zmęczenie mogą mieć fatalny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się na obiekcie osób. Poza tym ze strzelania należy zrezygnować także wtedy, gdy dana osoba jest chora i osłabiona oraz ma takie objawy jak gorączka, katar czy kaszel.

Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią

Osoby niemające doświadczenia w obcowaniu z bronią, mogą łatwo zrobić komuś krzywdę poprzez jej nieodpowiednie trzymanie. Dlatego odwiedzając krytą strzelnicę w Warszawie, należy ściśle stosować się do zasad bezpiecznego posługiwania się bronią obowiązujących na terenie danego obiektu. Podstawą będzie traktowanie broni zawsze tak, jakby była naładowana oraz nietrzymanie palca na spuście lub w jego okolicy, gdy nie planuje się oddania strzału. Poza tym trzeba również zawsze uważać na otoczenie i odkładać broń tylko w wyznaczone do tego celu miejsca. Ponadto będąc na strzelnicy, można celować tylko do tarcz lub innych określonych przez instruktora punktów, ale pod żadnym pozorem nie można celować do ludzi.

Kryta strzelnica w Warszawie to miejsce, gdzie można w sposób całkowicie bezpieczny nauczyć się strzelać z różnego rodzaju broni. Jednak każdy taki obiekt posiada bardzo restrykcyjne zasady, za których nieprzestrzeganie klient zostanie wyproszonym ze strzelnicy. Dlatego to ważne, aby zawsze dokładnie zapoznać się z regulaminem danego obiektu i ściśle przestrzegać obowiązujących na jego terenie zasad bezpieczeństwa.

[:]