Nabój 7.62×39 – historia, cechy i ciekawostki

Jedną z ciekawych propozycji, dostępnych na profesjonalnych strzelnicach, jest możliwość wyboru broni historycznych. To wariant dedykowany w szczególności dla miłośników historii, którzy cenią sobie możliwość przeniesienia się, choćby na krótką chwilę, do ubiegłego wieku. Z uwagi na historyczne znaczenie II Wojny Światowej, coraz więcej osób decyduje się na wybór broni z tamtego okresu. Taka podróż historyczna zapewnia niesamowite wrażenia, pozwalając na chwilę wkroczyć do tego pełnego tajemnic okresu.

Tym, co najlepiej oddaje okres II Wojny Światowej, jest nabój 7.62×39. To prawdziwa perełka historyczna, którą dzięki rozwojowi strzelnic, możesz wypróbować podczas wizyty na strzelnicy. Poznaj historię tego naboju i jego wpływ na dzisiejszą sytuację na świecie.

Nabój 7.62×39 – historia

Historia naboju 7.62×39 sięga lat 40 XX wieku. Pocisk ten powstał jako odpowiedź na rosnące potrzeby rozwijających się sił zbrojnych Związku Radzieckiego. Pierwsze prace nad wprowadzeniem naboju rozpoczęto jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, jednak dopiero po tym, jak w ręce Rosjan wpadły niemieckie karabiny MKb 42 prace wznowiono. Ostatecznie nabój powstał w okresie II Wojny Światowej i szybko stał się jednym z czołowych nabojów używanych podczas konfliktów zbrojnych. Na przestrzeni lat naboje te ulegały różnym modyfikacjom, co miało prowadzić do ich udoskonalenia.

Tym, co wyróżnia naboje 7.62×39 jest jego kaliber – 7,62 mm, a także wymiary (długość naboju 56 mm, średnica pocisku 7,85 mm, masa 16,2-16,5 g) i konstrukcja, zapewniające swobodę użytkowania niezależnie od panujących warunków. Nabój ten sprawdzał się podczas zadań militarnych prowadzonych zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w terenach mocno zurbanizowanych. Nie da się ukryć, że to właśnie solidna konstrukcja i starannie dobrane właściwości balistyczne sprawiły, że do dziś nabój 7.62×39 uznawany jest za jedną z najpopularniejszych amunicji w historii ludzkości.

Co wyróżnia naboje 7.62×39

Nabój 7.62×39 należy do rodzaju naboi pośrednich, tj. rodzaju amunicji zespolonej, pozwalającej na uzyskanie znacznie wyższej energii początkowej. Swoją nazwę zawdzięcza kategoryzacji. Tego typu amunicja znajduje się wyżej od klasycznej amunicji pistoletowej, jednak niżej od amunicji karabinowej, stanowiąc tym samym rozwiązanie pośrednie.

Obecnie na najlepszych strzelnicach można spotkać część, z aż pięciu wariantów tego naboju:

  • pocisk zwykły (PZ) – o masie 7,91 g,
  • pocisk smugowy (T-45) – o masie 7,45 g,
  • pocisk przeciwpancerno-zapalający (BZ) – o masie 7,77 g,
  • pocisk zapalający (Z) – o masie 6,61 g,
  • pocisk o zmniejszonej prędkości początkowej (US) o masie 12,50 g, dedykowany do strzelania z tłumikiem dźwięku.

Klasyczny wariant naboju 7.62×39 osiąga prędkość początkową na poziomie 715 m/s.

Nabój 7.62×39 – ciekawostki

Powstanie naboju 7.62×39 nie sprawiło, że ten stał się natychmiastowym numerem jeden w armii ZSRR. Po jego opracowaniu, konieczne okazało się stworzenie broni, pozwalającej na pełne wykorzystanie jego funkcjonalności. Pierwotnie ten miał być stosowany w karabinach samopowtarzalnych, automatycznych i ręcznych karabinach maszynowych. Jednak dopiero w 1946 roku do uzbrojenia dołączono karabinek AK, skonstruowany przez Michaiła Kałasznikowa. Właśnie wtedy, nabój stał się znany na szeroką skalę, a karabinek AK-47 zyskał miano najbardziej masowo produkowanego karabinu wojskowego.

Stale rosnąca popularność naboju 7.62×39 sprawiła, że obecnie jest ona uznawana również za typ amunicji myśliwskiej typu soft point. Jej wyższa dostępność umożliwiła skuteczne polowanie również na dużą zwierzynę łowną.

Liczne kontrowersje

Duża popularność naboju 7.62×39 sprawiła, że ten stał się produkowany na szeroką skalę. Tak wysoka dostępność nie pozostała bez odpowiedzi w środowiskach przeciwnych popularyzacji broni. Krytycy uważają, że szybki i stosunkowo łatwy dostęp do nabojów pośrednich, dedykowanych do stosowania w karabinach może mieć negatywny wpływ na otoczenie.

Amunicja dostępna na szeroką skalę, może poza działaniami militarnymi, być wykorzystywana również w działaniach przestępczych, znacząco wpływając na pogorszenie ogólnego bezpieczeństwa, szczególnie w tych krajach, w których uzyskanie pozwolenia na broń jest łatwe i powszechnie akceptowalne.

Strzelanie nabojem 7.62×39 dostępne dla każdego

Nabój 7.62×39 na stałe wpisał się w historii. Strzelano z niego na każdym, z pięciu kontynentów, skutecznie walcząc z wrogiem. Bez wątpienia nabój ten można uznać za jeden z najskuteczniejszych i najbardziej rozpowszechnionych pocisków, jakie wyszły z zimnej wojny.

Chcąc na chwilę przenieść się w czasie, możesz wypróbować jego możliwości, na profesjonalnej strzelnicy. Po wstępnym przeszkoleniu zyskasz możliwość, by samodzielnie przekonać się o jego potędze.

Nie da się ukryć, że historia naboju 7.62×39 jest naprawdę fascynująca. Szybki rozwój pocisku i skuteczne dostosowanie go do potrzeb militarnych sprawiły, że ten zyskał wysokie znaczenie w kontekście militarnym, cywilnym i społecznym. Choć powstanie amunicji nigdy nie pozostaje wolne od kontrowersji, to nie ulega wątpliwości, że nabój 7.62×39 dalej stanowi istotny element naszej historii, a jego stała ewolucja, od czasów II Wojny Światowej, do chwili obecnej podkreśla tylko jego wyjątkowe cechy, wskazując, że w nadchodzących czasach będziemy dalej obserwować jego przemiany.