Nabój .223 – historia, cechy i ciekawostki

Nabój .223 został opracowany i stworzony w latach 60 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Miało to na celu wzmocnienie siły ognia. Amunicja ta to tak naprawdę inny, o wiele lepszy projekt nieistniejącego już naboju Remington .222. Pierwotnie kaliber to 5.56 x 45 milimetrów, aczkolwiek z czasem zaczęto tworzyć naboje także dla innych broni. Amunicja ta charakteryzowała się głównie tym, że łuska była dłuższa, szyjka miała całkowicie inny kształt, zaś ładunek z prochu znajdujący się wewnątrz miał zupełnie inną, o wiele większą moc. Ważą od 2.6 do 5 gramów.

Historia amunicji Remington.222

Po raz pierwszy tego pocisku użyto dla broni karabin M16 podczas wojny w Wietnamie. Przez długi czas był to tak naprawdę obiekt testowy, jednak dzięki temu, że potrafił siać niemałe spustoszenie, jest on wykorzystywany do dziś przez państwa znajdujące się w NATO. Jego zalety zauważono dosyć szybko na froncie. Przede wszystkim nabój miał o wiele bardziej płaski tor lotu. Najważniejszym było jednak to, że zadawał on dosyć duże obrażenia przeciwników. Używano go zatem głównie przeciwko ludziom. Zalety tej broni sprawiły, że amunicja ta została dostrzeżona również poza strefą wojskową, a także poza granicami Stanów Zjednoczonych. Sprawiło to, że aktualnie nie korzysta się z nabojów Remington .222, gdyż opisywany w tym artykule stał się na tyle popularny i dobry, że zastąpiono go niemal na wszystkich płaszczyznach. 

Na początku istnienia nowej wersji naboju wykorzystywano go dla US Air Force, a następnie US Army. Miał być rozwiązaniem na pewien okres, ale bardzo szybko zaczął zyskiwać sobie coraz większą popularność. Wpływ na to miały między innymi nieudane badania nad nowszą wersją amunicji dla nowych karabinów. Stąd też amerykańska armia przez długi czas stosowała właśnie tego rodzaju uzbrojenie. W późniejszych latach z amunicji korzystały także wojska brytyjskie czy francuskie. Od roku 1997 nabój ten zastąpił podstawową wersję amunicji dla wojsk Rzeczypospolitej Polskiej.

Gdzie jeszcze aktualnie korzysta się z nabojów .223?

Popularność amunicji sprawiła, że aktualnie korzysta się z niej między innymi w myślistwie. Głównie w Stanach Zjednoczonych używa się go do polowań na dłuższych dystansach, nawet około 300 metrów. Dzięki temu, że tor lotu naboju jest dosyć niski, idealnie nadaje się na mniejsze zwierzęta, głównie typu lisy, czy sarny. Ten rodzaj amunicji sprawia, że celność strzałów jest większa, aczkolwiek konieczne jest duże skupienie przy strzale. Niepotrzebna jest także duża siła strzelca, gdyż karabiny, w których wykorzystuje się tego typu amunicję nie powodują dużego odrzutu po strzale. Stąd korzystają z nich też między innymi osoby starsze Jest to bardzo duży plus. 

W zależności od wykorzystania, czyli rodzaju broni można korzystać z amunicji .223 w wielu innych dziedzinach myślistwa. Jest nim także między innymi strzelectwo sportowe, czyli jedna z dyscyplin olimpijskich. Pocisk sprawdza się także na dłuższych dystansach, nawet do 800 metrów. Warunkiem jest raczej bezwietrzna pogoda bądź osłona przeciw niemu. Tylko wówczas możliwe jest osiąganie bardzo dobrych wyników w strzelectwie.

Wykorzystanie naboju .223 Remington

Kaliber 5.56 x 45 milimetrów ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go zarówno w broni krótkiej, jak i długiej. Wiele zależy tak naprawdę od przeznaczenia i celu danej osoby. W sztucerach przeznaczonych głównie do polowania plusem jest to, że długość naboju skraca czas ładowania broni. Stąd w krótkim czasie możliwe jest oddanie wielu strzałów.

To samo tyczy się krótkich dystansów i strzelania na strzelnicy. Nabój nie powoduje dużego hałasu, a nabój można użyć zarówno przy krótszej, jak i dłuższej lufie. 

Korzystają z niego również snajperzy w wielu stresujących sytuacjach. Wyżej opisane plusy sprawiają, że możliwe jest oddanie serii wielu precyzyjnych strzałów w krótkim odstępie czasu wraz z użyciem karabinu snajperskiego.

Cena za nabój .223 Remington

Aktualnie w krajach należących do NATO cena za sztukę naboju nie jest zbyt wygórowana. Wiele zależy tak naprawdę od tego, jakie jest jego przeznaczenie. Jak wyżej opisano zastosowań może być naprawdę wiele i do różnych rodzajów broni. Może się ona wahać jednak od 1.50 PLN do nawet kilku PLN w zależności od tego, gdzie na niego trafimy. Kupując w sklepie stacjonarnym, wcześniej niezbędne jest okazanie wszystkich potrzebnych do tego dokumentów, jak rodzaj broni, a także zezwolenie na nią.

Podsumowanie

Kilkadziesiąt lat historii i skuteczności na wielu płaszczyznach sprawia, że nabój wynaleziony w latach 60 ubiegłego wieku aż do dziś ma swoje zastosowanie. Wiele osób na naszej krytej strzelnicy w Warszawie wybiera właśnie tę amunicję.