Karabin M16 – poznaj ikonę amerykańskiej armii!

Nowoczesne i poręczne bronie maszynowe stanowią bazowy element uzbrojenia wśród wielu jednostek militarnych. Na tle tradycyjnych pozycji samopowtarzalnych, wyróżnia je zarówno relatywnie wyższa pojemność, jak też wielkość czy waga. Stosowanie karabinów w celach wojskowych znacząco ułatwia walkę z wrogiem, szczególnie podczas pieszej lub zmechanizowanej walki na froncie. Czy amerykańska myśl konstrukcyjna wpłynęła na rozwinięcie tej klasy broni na masową skalę? Poznaj prestiżowy karabin M16 i przekonaj się, jak wiele korzyści kryje się za tym nowatorskim rozwiązaniem.

Karabin M16 – fenomen amerykańskiego uzbrojenia!

Myśląc o osiągnięciach amerykańskich konstruktorów broni, zapewne masz na uwadze profesjonalne karabiny maszynowe, z których korzystają renomowane jednostki na całym świecie. Przykładem tego rodzaju broni jest karabin M16, którego pierwsze konstrukcje pochodzą z lat 50. minionego stulecia. W 1955 uznany konstruktor karabinów Eugene Stoner zrealizował prototyp AR-10, którego design odzwierciedlał nowatorskie podejście do wykonania broni. Było to rozwiązanie, pozbawione tłoka do emisji gazów, a także stworzone w oparciu o aluminiowe części. Obecność suwadła oraz brak stalowych elementów przyjęto jako unikatowe warunki, konieczne do skonstruowania możliwie najlżejszego karabinu automatycznego.

Karabin maszynowy M16 z biegiem lat analiz i testów, stawał się nie tylko obiektem badań dla amerykańskich naukowców. Był również źródłem inspiracji dla militarnych projektantów z innych krajów. W latach 1957-1960 Stoner i jego pomocnicy z firmy badawczo-produkcyjnej ArmaLite, starali się stworzyć broń o awangardowej konstrukcji i relatywnie niskiej wadze. O ile model M16 posiadał nieszablonowy design oraz ważył niespełna 4 kg, o tyle celność karabinu pozostawiała wiele do życzenia. Nieustanne problemy z brakiem uzyskania zadowalającego formatu, skłonił Stonera do sprzedaży patentu firmie Colt’s Manufacturing Company, do którego doszło w 1959. Rok później, 1960, w związku z chęcią kontynuowania badań nad maszynową konstrukcją, Stoner przyjął propozycję przejścia na stronę CMC.

Karabin automatyczny M16 pojawił się na światowym rynku w 1960, kiedy ostatecznie rozwiązano problem niskiej celności w użytku. W celu podniesienia funkcjonalności i wydajności, postawiono na schemat kolby na przedłużeniu lufy (tzw. układ liniowy), a dodatkowo wymieniono amunicję. Wdrożenie naboju 223 Remington, przy zmianie położenia gwintu, okazało się kolejnym krokiem naprzód, a tym samym pomyślnie zakończyło testy. Z czasem postawiono też na technologię chromowania wnętrza, co znacznie podniosło odporność na zabrudzenia i korozję. W 1982 jedna z ulepszonych wersji (M16A1E1) otrzymała zaszczytne oznaczenie Departamentu Obrony: US Rifle. Od momentu pierwszego zamówienia ze strony United States Air Force, po dalsze zapotrzebowanie dla US Army, wyprodukowano do dziś ponad 8 mln egzemplarzy.

Karabin maszynowy M16 – nowatorski patent o awangardowej konstrukcji!

Karabin maszynowy M16 to niewątpliwie kluczowy wynalazek w dziedzinie współczesnych militariów. Mając na uwadze broń samoczynno-samopowtarzalną, nie możesz pominąć zastosowania takich kryteriów schematu, jak suwadło bez tłoka czy rękojeść na kształt litery „T”. Innowacje w zakresie doprowadzania gazów oraz przeładowania nabojów, nie tylko usprawniają obsługę, ale również przyspieszają czas szybkostrzelności. Co więcej, za sprawą ulepszonej konfiguracji mechanizmu spustowego, za jednym dotknięciem, pozycja może wykonać pojedynczy ogień lub trzystrzałową serię. Musisz też zwrócić uwagę na rozbudowany system celowania, gdzie nie brakuje celownika z przeziernikiem ani integralnej muszki.

Luksusowy karabin automatyczny serii M16 to podstawowe wyposażenie amerykańskich sił zbrojnych, które doczekało się kilku dedykowanych odmian. Niektóre z nich (M16A3, M16A4) używane są przez wojska NATO. Mimo technicznych różnic, musisz pamiętać, że ma około 100 cm długości (w tym +/- 50 cm lufa), a jego waga sięga w przybliżeniu 3 — 3,5 kg. Broń ta może pomieścić magazynek na 20 lub 30 nabojów, co owocuje seriami od 700 do 900 strzałów na minutę. Zwróć także uwagę na skuteczny zasięg, który bez względu na ciśnienie czy temperaturę, sięga mn.w. 550 m. Ponadto, tego typu sprzęt zawiera praktyczne udogodnienia, za które odpowiada wbudowany w kolbę schowek na akcesoria do czyszczenia broni.

Podsumowanie

Karabin maszynowy M16 wywodzi się z konstrukcyjnych patentów zespołów ArmaLite i CMC, gdzie istotną rolę odegrał Eugene Stoner. Amerykański projektant broni pragnął uzyskać najlżejszą wersję broni automatycznej, która dodatkowo odświeżyłaby design oraz zasadę działania. Od rozpoczęcia produkcji w 1960, wydano na rynek ponad 8 mln sztuk, a ich liczba stale rośnie. Przez kilka dekad, nawet obecnie, do celów wojskowych karabiny te stosują jednostki US Air Force czy US Army. Współczesne modele mają szereg innowacyjnych konfiguracji, jednak są bardzo zbliżone w zakresie pojemności, wielkości oraz wagi.