Rozmiar kalibru broni jest jednostką określającą parametr broni strzeleckiej, ale także artyleryjskiej. Ponadto jednostkę tą wykorzystuje się także do określania typu amunicji. Termin kaliber w praktyce odnosi się do nominalnej średnicy przewodu lufy broni, takiej jak pistolet czy karabin. Średnicę przedstawia się w calach albo milimetrach, rzadziej w miarach, jeżeli chodzi o strzelby. Typ lufy jest szczególnie ważny w celu prawidłowego określenia wymiaru kalibru. Warto dodać, że termin kaliber odnosi się też do średnicy pocisku, a niekiedy również łuski. Naboje amunicyjne najczęściej są nazywane po ich kalibrze. Kaliber amunicji zależy od średnicy pocisku, która powinna odpowiadać średnicy lufy, tylko w ten sposób strzelec zapewni sobie optymalną wydajność oraz bezpieczeństwo. Kaliber mierzy się przy użyciu oznaczeń imperialnych albo metrycznych.
Jak prawidłowo oznaczyć kaliber broni?
Jak już wcześniej wspomniano, wymiary kalibru dotyczą wewnętrznej średnicy lufy. Właśnie z tego względu na rynku spotkamy bronie z różnymi oznaczeniami rozmiaru i kalibru. Dla przykładu:
- broń oznaczona liczbą 12- kaliber 18, 44 milimetra
- pistolet 9 mm- kaliber 9 mm,
- karabin 0,22 cala (5,6 mm)- kaliber 5,6 mm.
W przypadku pierwszej broni liczba 12 dotyczy liczby kul, które wykonano z jednego funta ołowiu, a liczba 18,44 to właśnie wymiar kalibru. Warto pamiętać, że broń o identycznym wymiarze kalibru może mieć równe wymiary. Jest to powiązane z rodzajem amunicji, z jakich korzysta dany pistolet. Istotną informacją dla strzelców jest też to, że w przypadku kalibrów broni, liczny rosnące są tak naprawdę oznaczeniem mniejszych kalibrów. A więc 16 jest mniejszym kalibrem, aniżeli 12. Jednostkę tą oznacza się niekiedy skrótem cal albo mm. Pewne kalibry mają inne nazwy, które w żadnym razie nie są odzwierciedleniem ich prawdziwych wymiarów. Jest to związane z tym, że bazują na kwestiach marketingowych czy historycznych. Nie są więc w ich przypadku brane pod uwagę rzeczywiste pomiary.
Jakie informacje dostarcza nam kaliber broni?
Cecha ta dostarcza właścicielowi broni pewnych informacji, które obejmują typ lufy broni i jej średnicę. Jak twierdzą specjaliści, kaliber nie wpływa w żaden sposób na takie czynniki jak prędkość poruszania się pocisku czy jego siłę. Rozmiar kalibru jest za to istotny dla mocy obalającej, zwłaszcza jeśli chodzi o broń strzelecką. Ponadto kaliber może określać możliwości pocisków artyleryjskich jak np. wybuchowość.
Najpopularniejsze kalibry broni palnej
Na strzelnicy sportowej najczęściej wykorzystują się takie kalibry broni palnej jak:
- .22 Long Rifle (5,6 × 15 mm R )- nabój małego kalibru bocznego zapłonu i jeden z najpopularniejszych na całym świecie. Wykorzystuje się go między innymi w pistoletach, karabinach, rewolwerach oraz pistoletach maszynowych. Charakteryzuje się bardzo niskim odrzutem i niewielkim poziomem hałasu, właśnie dlatego sięgają po niego początkujące osoby. .22 Long Rifle to tani nabój, szczególnie ceniony w strzelectwie sportowym,
- .223 Remington / 5,56 x 45mm NATO – na strzelnicach bardzo często wykorzystuje się też naboje centralnego zapłonu kalibru .22. Zastosowanie znajduje w licznych karabinach, zarówno tych ręcznych, jak i półautomatycznych. Nabój ten cechuje się celnością i szybkością, ponadto strzela płasko, ma lekki odrzut i dobrą balistykę,
- 7,62 × 54 mm R oraz 7,62 × 51 mm NATO – kolejne naboje, które sprawdzają się na strzelnicy.
Jaki kaliber broni wybrać, uczęszczając na strzelnicę?
Wybierając dla siebie kaliber broni, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze ważny jest sam rodzaj strzelania, to, czy uprawiamy strzelectwo sportowe i regularnie odwiedzamy strzelnicę, czy te wizyty są sporadyczne i jedynie w celu rozrywki. Kolejną kwestią jest wymagana odległość i celność. Nie bez znaczenia jest tak samo to, kto z danej broni korzysta. Kobiety sięgają raczej po kalibry, które nie mają zbyt dużej siły odrzutu. Warto też przed wyborem sprawdzić poziom hałasu. Nie bez znaczenia jest również cena i dostępność amunicji, jak i pewne ograniczenia prawne. Mniejsze kalibry (np. .22 czy .17) nadają się do strzelania i treningu. Wyróżnia je duża prędkość, niski poziom hałasu i niski odrzut. Co ważne, są ogólnodostępne i tanie. Polecane zwłaszcza początkującym i strzelającym na bliskich dystansach do 50 m. Średnie kalibry (np. .223 lub .243) sprawdzą się idealnie na średnich i długich dystansach do 1000m. Cechuje je umiarkowany odrzut i niewielki poziom hałasu. Są też łatwo dostępne i celne. Sięgają po nie zwłaszcza doświadczeni strzelcy. Większe kalibry to już propozycje idealne do ekstremalnego strzelania na znaczne odległości. Są drogie i trudnodostępne, ponadto zalecane jedynie doświadczonym strzelcom, którzy chcą ćwiczyć swojej umiejętności i przetestować broń na dużym dystansie.
Najlepszy kaliber powinien zapewniać nam wygodne, bezpieczne, a przy tym celne strzelanie. Przed wyborem odpowiedniej jednostki, najlepiej skonsultować tę kwestię z doświadczonym instruktorem strzelnicy.