Broń w konstrukcji Bullpup – skąd ten pomysł?

Miłośnicy broni i pasjonaci sportów strzeleckich chętnie sięgają po różne typy broni, aby sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się rozmaitego rodzaju konstrukcjami. Jedną z nich jest broń bull-pup, która cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Czym jest broń typu bull-pup i kiedy została skonstruowana? Jakie są zalety i wady jej użytkowania?

Co to znaczy bull-pup?

Bull-pup to nazwa specjalnego, nietypowego rodzaju broni, pozbawionego właściwej kolby. Dlatego często tego typu broń określa się terminem tzw. bezkolbowej. W broni w układzie bull-pup komora zamkowa umieszczona jest bezpośrednio za mechanizmem spustu. Pochodzenie terminu jest niejasne. Brytyjski ekspert ds. broni palnej Jonathan Ferguson twierdzi, że określenie „bullpup” jest związane z porównywaniem tego rodzaju karabinów do szczeniąt buldogów, które uważano za przysadziste i brzydkie, ale nadal agresywne oraz mocne i potężne. Taka właśnie jest broń bull-pup.

Trochę historii, czyli początki broni bull-pup w pigułce

Konstrukcja bull-pup jest znana od początku XIX wieku. Pistolet maszynowy bez kolby właściwej opatentował w 1936 roku Francuz Henri Delacre, ale broń bezkolbowa pojawiła się kilkadziesiąt lat wcześniej. Już w 1904 roku karabin typu bull-pup opatentował Anglik Henry Gramwell. Ale broń bezkolbowa stała się popularna dopiero po II wojnie światowej i dziś jest stosowana przez wiele armii na całym świecie, w tym w Austrii, Australii, Belgi, Chinach, Kolumbii, Indiach, Izraelu, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii.

Legendarne modele w arsenale bull-pup

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli pistoletów maszynowych i karabinków typu bull-pup. Wśród nich są m.in. najsłynniejszy Steyr ACR i Steyr AUG, a także A-91, Afanasiew TKB-011M, Barrett M95, TAR-21, FN P90, Bushmaster M17S, NA-2, NA-4, EM-2, Enfield L85, SIMA Electronica FAD, FN F2000, GIAT FAMAS, Hajbar KH2002, IMI TAR-21, Interdynamics MKR, TKB-408, 022 i 059 i wiele innych. Niektóre z modeli broni typu bull-pup to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.

Zalety broni typu bull-pup

Pistolety i karabinki maszynowe w układzie bull-pup są krótsze, wyróżnia je także bardziej zwarta i kompaktowa konstrukcja w porównaniu z bronią tradycyjną. Warto dodać, że zmniejszona została całkowita długość broni, ale bez zmniejszania długości lufy. Dzięki temu, podrzut przy oddawaniu strzału jest znacznie mniejszy. W efekcie zwiększa się celność. To bez wątpienia główne zalety użytkowania broni typu bull-pup w strzelnicy. Natomiast w zastosowaniach bojowych, oprócz zwiększonej precyzji strzałów, zwraca się także uwagę na łatwość transportu i wygodę użytkowania wynikającą z mniejszych rozmiarów i mniejszej wagi oraz masy rozwiązań. Trzeba podkreślić, że zmniejszenie wymiarów w żaden sposób nie wpływa na ograniczenie zasięgu i mocy broni.

Wady broni typu bull-pup

Za wady broni typu bull-pup uważa się trudności związane z przeładowaniem i wymianą magazynka na naboje. Minusem jest też fakt, że po oddaniu strzału łuski wylatują bardzo blisko twarzy strzelca. Poza tym, w wielu modelach bull-pup system wyrzutu łusek jest tak skonstruowany, że wyklucza używanie tej broni przez osoby leworęczne. Obecnie są dostępne konstrukcje, w których ten problem został wyeliminowany, ponieważ łuski nie są odrzucane na bok, tylko w dół. Niektórzy eksperci broni zwracają również uwagę na gorzej (trudniej, dłużej) działający układ spustowy. Wadą broni bull-pup jest też większy hałas, który wynika z faktu, że komora jest bardzo blisko ucha strzelca.

Dlaczego warto sprawdzić broń typu bull-pup na strzelnicy?

Umiejscowienie komory zamkowej za spustem, krótsza lufa, mniejsze wymiary w porównaniu do klasycznej broni, kompaktowość, a w efekcie świetna zwrotność, lepszy zakres ruchu, łatwiejsze posługiwanie się bronią to główne wyróżniki konstrukcji bull-pup. Atrakcyjność tego rodzaju broni rośnie nie tylko wśród sił zbrojnych i policji, ale też w gronie amatorów strzelectwa sportowego. Jeśli do tej pory nie mieliście w rękach pistoletów ani karabinków bull-pup, czas je wypróbować na strzelnicy. Warto zwrócić uwagę, że to doskonały wybór dla osób o niższym wzroście. Broń w układzie bull-pup bardzo lubią kobiety.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z broni bull-pup

Posługiwanie się bronią typu bull-pup wymaga od użytkowników stosowania się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących na strzelnicy. Wśród nich kluczowe jest pamiętanie o tym, żeby ZAWSZE trzymać broń skierowaną lufą w bezpiecznym kierunku i NIGDY nie trzymać palca na spuście, zanim broń nie będzie gotowa do oddania strzału i wycelowana w odpowiednią stronę. Podczas wchodzenia do strzelnicy i opuszczania jej broń musi być bezwzględnie rozładowana.

Na koniec, jak zawsze, zachęcamy do uprawiania strzelectwa i przypominamy, że to aktywność korzystna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa, cierpliwość, koncentracja, wytrzymałość, wzmocnienie mięśni ramion i dłoni to tylko niektóre z zalet strzelectwa. Ponadto, to sport który jest niesłychanie ekscytujący.