Techniki celowania i oddawania strzału. Krótki poradnik, jak strzelać celniej

Pobyt na strzelnicy i strzelanie do tarczy bądź ruchomego celu to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz atrakcyjna rozrywka dla każdego miłośnika militariów. To znakomite miejsce do treningu zarówno dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bronią, jak i wszystkich, którzy postawili już pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportu. W potrzeby zarówno jednych, jak i drugich doskonale trafia oferta naszej strzelnicy.

Techniki strzeleckie – teoretyczne podstawy posługiwania się bronią, które warto opanować przed pierwszą wizytą na strzelnicy

Wielu pasjonatom broni ogromną radość sprawia samo celowanie do tarczy. Jednak każdy prawdziwy fan militariów pragnie też czerpać satysfakcję z trafiania w cel i zdobywania umiejętności pozwalających na oddawanie coraz skuteczniejszych strzałów. Aby móc się cieszyć dużą liczbą trafień do celu, przed wizytą na naszej strzelnicy warto zdobyć teoretyczną wiedzę niezbędną do doskonalenia technik strzeleckich. Przyda Ci się ona niezależnie od tego, z jaką bronią planujesz trenować. Technika strzelecka jest równie ważna w obchodzeniu się z pistoletem, rewolwerem, karabinem, jak i strzelbą. Poznając podstawy posługiwania się bronią, można je wykorzystać w praktyce i szybciej do perfekcji opanować umiejętności strzeleckie. A jakie są najważniejsze techniki celowania i oddawania strzału?

Prawidłowa postawa strzelca

Podczas oddawanie strzału bardzo ważna jest postawa trenującego. Celując z broni i zwracając wzrok frontalnie do celu, zwykle przyjmuje się jedną z trzech podstawowych pozycji strzeleckich: stojącą, klęczącą lub leżącą. Rekreacyjnie można ćwiczyć celność strzałów z broni również w pozycjach siedzących – zarówno siadając po turecku na ziemi, jak i zajmując miejsce na krzesełku ustawionym przy stoliku. Te dwie ostatnie pozycje nie są dopuszczalne na zawodach sportowych, natomiast często bywają przyjmowane podczas treningu na strzelnicy. Najistotniejsze jest, aby strzelec, wybierając którąkolwiek z wymienionych pozycji, zadbał o stabilną postawę. Ciało powinno być ustawione tak, aby podczas oddawania strzału uniknąć skurczu mięśni i zredukować siłę odrzutu broni. Prawidłowa postawa pozwoli trenującemu zachować równowagę tuż po wykonaniu strzału.

Chwyt broni

Przystępując do treningu na naszej strzelnicy, warto też pamiętać o prawidłowym chwycie rękojeści broni oraz ułożeniu dłoni na języku spustowym. Praca ręki nie powinna wiązać się ze zbędnym wysiłkiem i nadmiernym napięciem mięśni. Mogą one negatywnie wpłynąć na operowanie spustem. Dla techniki celowania i oddawania strzału bardzo ważne jest jego płynne naciśnięcie. Opanowanie umiejętności posługiwania się językiem spustowym stanowi gwarancję, że podczas strzału przypadkowo nie ulegnie zmianie położenie broni. W czasie treningu na strzelnicy warto też unikać błędu często popełnianego przez początkujących adeptów strzelectwa, a polegającego na zbyt wczesnym opuszczeniu broni. Zdarza się, że trenujący opuszcza pistolet lub rewolwer zanim śrut wydostanie się z jego lufy, czego następstwem jest oddanie strzału niecelnego. Instruktorzy strzelectwa zalecają, aby po naciśnięciu języka spustowego odczekać chwilę i pozwolić amunicji swobodnie wydostać się z lufy.

Techniki oddechowe

Dla precyzji i celności strzałów bardzo ważna jest także technika oddychania. Choć prawidłowy oddech z pozoru może wydawać się mało znaczącym detalem, tak naprawdę odgrywa niezwykle istotną rolę. Powinien on być spokojny, jednostajny i równomierny. Tylko taki zagwarantuje dostateczne dotlenienie organizmu, niezbędne w każdym sporcie. Należy obalić mit, że wstrzymanie oddechu podczas oddawania strzału może pozytywnie wpłynąć na jego celność. Jest to przekonanie całkowicie błędne. Nieprawidłowa technika oddychania może skutkować zmęczeniem mięśni oddechowych, a w konsekwencji spowodować drżenie ciała, co przyczyni się do oddania strzału niecelnego. Dla techniki celowania i oddawania strzału optymalne jest wykonanie go w ostatniej fazie wydechu.

Koncentracja na przyrządach celowniczych

Aby doskonalić technikę celowania i oddawania strzału, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiedniej regulacji przyrządów celowniczych i ich doskonałym zgraniu. Celność strzału wymaga ogromnej koncentracji oraz skierowania oczu przede wszystkim na przyrządy celownicze. To na nich musi się skupiać wzrok trenującego, natomiast sam cel powinien pozostawać w tle, a jego obraz ma być lekko rozmyty. Zastosowanie każdej z wymienionych technik pozwoli skutecznie strzelać na różne odległości zarówno do celów statycznych, jak i uprawiać strzelectwo dynamiczne, trafiając do celów ruchomych i przemieszczając się pomiędzy stanowiskami strzelniczymi. Wspomniane techniki warto wykorzystać, wybierając się na naszą strzelnicę.

W praktyce stosując wymienione techniki celowania i oddawania strzału, można znacznie udoskonalić swoje umiejętności strzeleckie i cieszyć się dobrymi wynikami w tej dyscyplinie sportu. Dodatkowym wsparciem podczas treningu na naszej strzelnicy mogą być wskazówki doświadczonego instruktora.