Rozpoczynamy przygodę ze strzelaniem – jak wygląda pierwsza wizyta na strzelnicy?

Nauka strzelania jest w Polsce coraz popularniejszym hobby – naturalnym miejscem do rozpoczęcia przygody z bronią palną jest strzelnica. Jak wygląda strzelanie z instruktorem i na co się przygotować, umawiając pierwszą wizytę na strzelnicy?

Broń palna jest przedmiotem fascynacji wielu osób – i to niezależnie od wieku, płci oraz wykonywanego zawodu. Silny, uzbrojony bohater jest nieodłączonym elementem popkultury i każdy od czasu do czasu chciałby wcielić się w jego rolę, z różnych powodów. Dla jednych jest to po prostu ciekawa odskocznia od codzienności, dla innych sposób na odreagowanie stresów w pracy, dla kolejnych element odzyskiwania kontroli nad własnym życiem. Broń to potężne narzędzie, które w naszym regionie świata jest okryte swego rodzaju aurą tajemnicy, głównie przez swoją elitarność i niedostępność. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce się przekonać, jak to jest trzymać ją w dłoni i pociągać za spust. W tym pomóc może profesjonalna strzelnica, w której można w bezpieczny i w pełni kontrolowany sposób przeżyć swoje pierwsze doświadczenia z bronią. Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą na strzelnicy?

Nauka strzelania. Jak wybrać dla siebie strzelnicę?

Przygodę ze strzelaniem większość osób w Polsce zaczyna od wizyty na strzelnicy. Jednak jak wybrać tę właściwą? Wiele zależy od miejsca zamieszkania. Na prowincji może się zdarzyć, że w okolicy funkcjonuje tylko jedna strzelnica. Warszawa, Wrocław czy Kraków będą mieć takich obiektów kilka, więc można wówczas po prostu wybrać ten w pobliżu naszego miejsca zamieszkania lub – podejmując decyzję – posiłkować się opiniami w Internecie. Możemy oczywiście spytać znajomych, czy polecają jakiś konkretny obiekt w okolicy, ale nie każdy ma w swoim otoczeniu kogoś, kto lubi hobbystycznie postrzelać. Jeśli tak – to super, bo trudno znaleźć weekendowe zajęcie, które sprawiałoby więcej frajdy niż grupowa wizyta na strzelnicy.

Strzelanie z instruktorem a zasady bezpieczeństwa

Część osób waha się przed przyjściem na strzelnicę, nie wiedząc, czy takie hobby jest aby na pewno bezpieczne. Strzelanie z instruktorem cechuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem i wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem zasad, z którymi klient jest zaznajamiany już na samym początku. Instruktor zapoznaje każdego nowicjusza z tym, jak należy obchodzić się z bronią, jak ją trzymać i w którym kierunku ma być zwrócona lufa (zawsze w stronę kulochwytu).

Poza momentami, w których klient oddaje strzały, palec ma być zawsze zdjęty ze spustu. Każdy użytkownik otrzymuje też specjalne słuchawki, tłumiące odgłos wystrzałów, a na części strzelnic klientom są udostępniane również specjalne okulary. Instruktor cały czas towarzyszy strzelającym, pomaga doskonalić technikę i dba o ładowanie broni. Bardzo ważne jest, by nie opuszczać wyznaczonego stanowiska strzeleckiego, a już zwłaszcza nie wybiegać naprzód – np. żeby zobaczyć, gdzie trafiła kula – takie zachowania są absolutnie niedopuszczalnie i instruktor przestrzega przed nimi już na samym początku.

Jaka broń na początek?

Początkujący użytkownik broni powinien zacząć od mniejszego kalibru, który cechował się będzie niewielkim odrzutem i pozwoli z łatwością oswoić się z bronią. Gdy klient strzelnicy nie ma preferencji odnośnie kalibru i rodzaju broni, zawsze może liczyć na radę doświadczonego instruktora, który dobierze odpowiedni egzemplarz do danej osoby.

W ramach pierwszej wizyty można przetestować wiele różnych rodzajów broni, od pistoletów o małym kalibrze, przez potężne rewolwery aż po popularne karabiny (jak np. AK-47) i strzelby (np. Mossberg serii 500). Dzięki przetestowaniu różnych gatunków broni palnej najłatwiej jest odnaleźć ten, z którego strzelanie sprawia nam najwięcej satysfakcji.

Jeśli mamy określone preferencje co do rodzaju broni, najlepiej jest przejrzeć ofertę strzelnicy pod kątem posiadanego wyposażenia. Zdecydowana większość profesjonalnych strzelnic posługuje się w swojej działalności stroną internetową i profilami w mediach społecznościowych, gdzie można znaleźć informacje o dostępnym arsenale. Do najpopularniejszych należą chociażby rewolwer Smith&Wesson kalibru 44, za pomocą którego rozprawiał się z bandytami Clint Eastwood w serii o Brudnym Harrym. Wielbiciele serii o Bondzie od progu wejścia na strzelnicę pytają natomiast o Walthera PPK, który jest najbardziej charakterystyczną bronią agenta 007.

Wizyta na strzelnicy – dodatkowe informacje

Bardzo wiele osób zastanawia się, jaki strój będzie odpowiedni na naukę strzelania. Nie ma co ukrywać, że dla części klientów strzelnic niemal równie ważne jak samo strzelanie są ładne zdjęcia, które później trafią na profile społecznościowe. Niezależnie od tego, czy naszym wyborem jest strzelnica w Warszawie, czy kameralny obiekt z dala od miasta, wygodny strój ma bardzo duże znacznie podczas komfortowego strzelania. Najlepszy będzie więc sprawdzony ubiór sportowy, w przypadku kobiet ważne będą również buty na płaskiej podeszwie. Wybierając się na strzelnicę, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty).

W co jeszcze warto się wyposażyć, idąc na strzelnicę? Oczywiście w dobry humor, choć ten często pojawia się dopiero w trakcie strzelania. Pierwsza wizyta na strzelnicy może być początkiem wspaniałej przygody, która dla wielu osób wiąże się z późniejszym staraniem o pozwolenie na broń i pragnieniem posiadania własnej kolekcji. Dobra strzelnica daje świetne podwaliny pod ten cel, jest też miejscem, gdzie zawierają się trwałe przyjaźnie i gdzie goście mogą po prostu odpocząć po całym tygodniu pracy.[:]