Pozwolenie na broń to nie jest jednolite pojęcie, ale dotyczy wielu rodzajów broni. Najczęściej amatorzy interesują się pozwoleniem kolekcjonerskim, sportowym. Jakie warunki należy spełnić, żeby ułatwić sobie uzyskanie dokumentu?
Przygoda z bronią zaczyna się od dołączenia do klubu sportowego
Podstawa to dołączenie do stowarzyszenia, klubu najczęściej powiązanego bezpośrednio z lokalną strzelnicą. Niektóre ruchy promujące strzelectwo w Warszawie zapewniają niezbędną dokumentację oraz przynależność nawet bez dużych poświęceń, jeżeli chodzi o czas spędzony na treningach. Pozwolenie na broń wydaje Policja, ale to procedura na kilka miesięcy, nawet do pół roku. Od przyszłego posiadacza broni wymaga się nienagannego zdrowia psychicznego, ukończenia 21 lat oraz braku wyroków. Wszystkie kwestie należy formalnie potwierdzić przed uruchomieniem procedury.
Różne rodzaje pozwoleń, a najłatwiejsze na broń do celów sportowych
Najtrudniej otrzymać pozwolenie na broń przeznaczoną do rzeczywistej ochrony osób mienia. Rekonstrukcje wydarzeń historycznych, hobby łowieckie, ochrona osobista to zupełnie odrębne kategorie formalne w porównaniu do użytkowania broni sportowej na strzelnicy. Większość strzelnic organizuje regularnie zajęcia umożliwiające wyrobienie patentu i licencji niezbędne do przeprowadzenia dalszych czynności formalnych. Najłatwiejsza droga to broń sportowa, a nie kolekcjonerska, ponieważ druga opcja wymaga sporej wiedzy i stawienia się na egzaminie prowadzonym przez Policję. To dla wielu osób bardzo stresujące oraz niechciane przeżycie.
Trzeba się przygotować na poniesienie pewnych opłat dotyczących procedur
Przejście większości procedur kosztuje w granicach 2000 złotych, czasami więcej, bo zależy od składki w klubie sportowym. Pozwolenie na broń to na pierwszy rzut oka formalna droga przez mękę, ale przy opanowaniu podstaw i pomocy strzelnicy można zminimalizować problemy i po prostu poczekać kilka miesięcy na decyzję.
Na zakończenie
Strzelanie w Warszawie może wciągnąć, a pozwolenie na broń to bardziej formalne potwierdzenie hobby, chociaż oczywiście nieobowiązkowe, tylko całkowicie dobrowolne.[:]