Poszczególne dyscypliny sportowe pomagają przyczyniać się do rozwijania wielu umiejętności. Bez wątpienia można wskazać, że piłka nożna uczy dyscypliny taktycznej i poprawia koordynację ruchową. Z kolei jazda na nartach przyczynia się do wzmocnienia refleksu, lepszego utrzymywania równowagi czy kontrolowania napięcia mięśniowego. Jaki sport będzie pomagał w podnoszeniu zdolności do koncentracji? Wyjaśniamy to poniżej.
Koncentracja w psychologii. Czy da się ją wyćwiczyć przez sport?
Koncentracja w potocznym rozumieniu to zdolność do niezaburzonego utrzymywania uwagi. Psychologowie tłumaczą to zjawisko jako umiejętność skupienia swojej uwagi na określonym zagadnieniu. Może ono odnosić się do konkretnej czynności, przedmiotu lub wydarzenia. Osoba, która jest skoncentrowana, może znacznie skuteczniej wykonywać złożone zadania zawodowe czy naukowe. Dzięki rozwinięciu tej umiejętności, człowiek jest w stanie ignorować pojawiające się bodźce bez wytrącenia swojej uwagi.
Profesjonalni sportowcy, którzy wyspecjalizowali się w danej dyscyplinie, bardzo często mają wysoce rozwinięte umiejętności koncentracji. Może się to wiązać m.in. z bardzo dużym wyćwiczeniem i nabyciem pewnym automatyzmów. Z tego też względu piłkarze, siatkarze czy skoczkowie narciarscy mogą utrzymywać swoją uwagę mimo głośnej publiczności, gwizdów czy gromkich braw. Zdolność do skoncentrowania swoich myśli przydaje się także w życiu codziennym. To umiejętność, dzięki której jesteśmy w stanie efektywniej się uczyć, pracować czy wykonywać złożone czynności.
Koncentracja w życiu codziennym. Jak można z niej korzystać?
Utrzymywanie wysokiego poziomu koncentracji wymaga sporych nakładów energetycznych. Jest to stan, w którym organizm pracuje na zwiększonych obrotach. Istotne jest zatem, aby wyćwiczyć zdolność koncentrowania się w sytuacjach, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Oprócz opanowania umiejętności uruchamiania koncentracji, ważny jest także czas jej podtrzymywania. Szacuje się, że przeciętny człowiek jest w stanie skupić się przez maksymalnie kilkanaście minut, bez żadnego treningu. Wystarczy cofnąć się myślami do czasów szkolnych lub studenckich, aby przekonać się o trafności tej tezy.
Badacze psychologii sportowej, tacy jak Blecharz oraz Herzig (1996), wyróżniają kilka najistotniejszych błędów pojawiających się podczas procesu koncentracji. Wśród nich pojawiają się takie trudności, jak wysoki poziom niezdecydowania, brak skupienia się na celu, wykonywanie prostych pomyłek i zła percepcja otoczenia. Biorąc pod uwagę te czynniki – która dyscyplina sportowa może oddziaływać na te wszystkie sfery, znacząco je łagodząc i pomagając w wyeliminowaniu błędów?
Strzelectwo – sport, który zmniejsza błędy w koncentracji
Strzelectwo to sport, który wymusza na uprawiającym kontrolę swoich emocji. Jest to znakomita odskocznia od codzienności, w której to nierzadko jesteśmy wystawieni na działanie intensywnych stresorów. Wizyta na strzelnicy jest przez wielu uważana za pewien rytuał. Sportowe strzelanie wymaga podejmowania wielu różnych działań, które skupiają uwagę uczestnika. Dzieje się to jeszcze przed oddaniem strzałów do tarczy. Strzelectwo poprawia zdolności koncentracyjne na wielu płaszczyznach. Począwszy od momentu wejścia do przebieralni, skończywszy na złożeniu broni do schowka.
Strzelanie z broni w kontrolowanych warunkach działa odprężająco i stabilizująco na ludzką psychikę. Stanięcie przed tarczą generuje potrzebę unormowania swojego oddechu, wytężenia wzroku, przyjęcia odpowiedniej pozycji. Są to czynniki, które stanowią podstawę do prawidłowego ćwiczenia koncentracji. Jeśli więc chcemy ją poprawić, to zdecydowanie warto spróbować tego rodzaju aktywności. Co istotne, powstaje coraz więcej miejsc, w których można trenować strzelectwo. Jeszcze kilka lat temu wybór był dosyć ograniczony, dziś z kolei możemy udać się nie tylko na strzelnicę w Warszawie, ale także w wielu innych, zdecydowanie mniejszych miejscowościach.
Inne sporty, dzięki którym poprawia się skupienie – podsumowanie
Wśród dyscyplin, które wzmacniają koncentrację podobnie jak strzelectwo, można wymienić m.in. grę w darta, tenis ziemny, tenis stołowy czy łucznictwo. To aktywności, podczas których trzeba zmusić swój organizm do momentalnego skoncentrowania swoich myśli i ruchów. Oprócz tychże sportów, umiejętności skupiania się poprawiają się także podczas uprawiania jogi, fitnessu czy wykonywania ćwiczeń interwałowych. Istotne jest również, aby systematycznie dbać o trening swojego mózgu.