Wiele początkujących strzelców wprost nie może doczekać się oddania swojej pierwszej serii, mimo to należy wyraźnie podkreślić, że to właśnie prawidłowe przygotowanie merytoryczne oraz techniczne odpowiada za wykreowanie mistrzów w tej dziedzinie. Aby osiągać jak najlepsze wyniki, niezbędny jest zatem profesjonalny trening bezstrzałowy oparty na prawidłowej postawie oraz wiedzy, którą należy przyswoić przed przystąpieniem do wystrzelenia pocisku.
Co to jest strzelectwo sportowe?
Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat tak zwanego treningu na sucho, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak właściwie jest strzelectwo sportowe oraz na czym polegają założenia tej aktywności. Otóż strzelectwo sportowe jak sama nazwa wskazuje to nic innego jak dyscyplina polegająca na celowym oraz kontrolowanym użyciu broni palnej bądź pneumatycznej w celu sportowym, rekreacyjnym bądź też myśliwskim. Wszystkie wyżej wymienione kategorie strzelectwa wchodzą w definicje sportu. Warto jasno podkreślić, że strzelectwo sportowe najczęściej opiera się na współzawodnictwie w oddawaniu strzałów do specjalnie przygotowanych celów (najczęściej jest to tarcza). Co ciekawe dyscyplina ta była obecna na igrzyskach olimpijskich już od 1896 roku.
Na czym polega trening bezstrzałowy?
Tak jak wspomnieliśmy, trening bezstrzałowy polega na przeprowadzeniu ćwiczeń technicznych przy użyciu broni pozbawionej amunicji (najczęściej stosuje się do tego atrapy broni). Tego typu ćwiczenia pozwalają wykształcić pożądane nawyki oraz nabyć niezbędnych umiejętności, które mają szczególne znaczenie w kwestii odpowiedniej techniki strzelania. To, co warto wiedzieć o treningu bezstrzałowym to przede wszystkim fakt, że regularnie wykonywane ćwiczenia są w stanie nie tylko w znaczny sposób wpłynąć na pogłębienie wiedzy teoretycznej na temat prawidłowego strzelania, ale również wytworzyć pamięć mięśniową.
Pamięć mięśniowa to potoczna nazwa procesu polegającego na przystosowaniu organizmu do wykonywania określonych ruchów. Aby wytworzyć tego rodzaju pamięć, należy regularnie powtarzać konkretne czynności tak, by ciało było wystawione na bodźce treningowe. Dzięki temu wybrane partie mięśniowe będą stopniowo adaptować się do nowej rutyny. Co daje wytworzenie w sobie pamięci mięśniowej? Największym plusem jest z pewnością szybszy powrót do formy, nawet po długiej przerwie. Mięśnie zdecydowanie lepiej się dostosowują do ponownego wysiłku, nawet gdy Ty nie pamiętasz już wszystkich tajników techniki. Niewątpliwą zaletą jest również szybsza regeneracja. Ciało, które miało do czynienia z dokładnie zaplanowaną rutyną treningową, potrzebuje mniej czasu na przysłowiowe dojście do siebie.
Jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony trening bezstrzałowy?
Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu aktywnością pomocna może okazać się pomoc doświadczonego trenera, który wprowadzi Cię w pierwsze fazy sportu, jakim jest strzelectwo. Niezbędne do przeprowadzenia odpowiedniego treningu mogą okazać się akcesoria takie jak:
- tarcza
- pasy nośne
- kabury
W późniejszych etapach treningu strzeleckiego warto postawić również na timer bądź stoper, który pomoże w osiąganiu jeszcze lepszych wyników.
Celem treningu bezstrzałowego jest polepszenie koncentracji, celności wzmocnienie partii ciała odpowiedzialnych za kontrolowanie broni oraz znaczne usprawnienie operowania bronią. W skład dobrze przeprowadzonego treningu powinny wchodzić ćwiczenia takie jak:
- Ćwiczenia statyczne — polega na ustawieniu się w odległości około 20/25 metrów od wyznaczonego celu, a następnie wykonywaniu serii polegających na uniesieniu broni oraz zgraniu wszystkich przyrządów celowniczych. Po wykonaniu tej czynności należy utrzymać bron w górze przez około 30 sekund, a następnie zrobić przerwę. Serie należy powtarzać co około 30 sekund (jest to wartość umowna). Do tego ćwiczenia niezbędny jest timer, który wyznacza początek oraz koniec ćwiczenia, a także określa koniec przerwy.
- Wolna praca na spuście — ćwiczenie to polega na mierzeniu się do celu na dystansie około 25 metrów (tak jak w przypadku ćwiczeń statycznych). Aby prawidłowo wykonać to ćwiczenie, należy skupić swój wzrok na muszce oraz namierzyć wyznaczony cel, by następnie oddać po 20 strzałów lewą i prawą ręką.
To tylko niektóre z wielu ćwiczeń, które poznasz podczas treningu bezstrzałowego. Jeśli zatem chcesz rozpocząć swoją przygodę ze strzelaniem w Warszawie, nie zwlekaj i udaj się na strzelnicę na warszawskiej Pradze.[:]