Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/gunrange/domains/gunrange.vot.pl/public_html/wp-content/themes/honor/theme-specific/theme-tags.php on line 440
IPSC - co warto wiedzieć o strzelectwie dynamicznym | Strzelnica FSO

Strzelectwo dynamiczne, czyli IPSC to mało w Polsce znana dyscyplina sportu. Anglojęzyczny termin jest skrótem od International Practical Shooting Confederation, czyli Międzynarodowej Konfederacji Strzelectwa Praktycznego. Według znawców nazwa ta jednak nie do końca pasuje do tej odmiany sportu. Dlaczego? Według krajowego IPSC miano to nie uwzględnia bogactwa wszystkich elementów składających się na strzelectwo dynamiczne, pomija aspekt tego, jak szybko wszystko się dzieje, a także, jak to ujmuje polskie IPSC, „skutecznie zatraca sportowy charakter wysiłku zawodnika”. Do tego nazwa ta sugeruje uprawianie tej dyscypliny w formalnych lub nieformalnych grupach uzbrojonych, co wprowadza potencjalnych odbiorców w błąd. Dlatego to niezbyt fortunne miano postanowiono u nas zastąpić nazwami „strzelectwo dynamiczne„, dużo bardziej konkretną i właściwą oraz strzelanie praktyczne, zdecydowanie rzadziej używaną.

Strzelectwo dynamiczne: ciekawa dla widzów oraz uczestników i coraz bardziej znana w Polsce odmiana sportu

Poza omówionym już nieco strzelectwem dynamicznym istnieje także klasyczne strzelanie statyczne (ISSF), rządzące się zupełnie innymi regułami niż IPSC. Znane dotychczas także w Polsce, starsze ISSF jest tradycyjną dyscypliną olimpijską, posiadającą szczegółowe przepisy zgodnie z którymi konkurencje podzielone są według rodzaju, kalibru lub typu broni. Oprócz nich rozgrywki przebiegają także w odrębnych kategoriach wiekowych i płciowych. Tak samo jest z IPSC, z tą różnicą, że kaliber dopuszczalny do zawodów to zawsze amunicja 9mm PARA i większy. Jednak dyscyplina ta daje dużo więcej możliwości konkurującym ze sobą zawodnikom.  Strzelcy mają pełną dowolność odnośnie zaliczania poszczególnych zadań, mając do wyboru wiele rozwiązań taktycznych, z których mogą wybrać jedno. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, jeżeli więc zostanie ono naruszone, zawodnik zostanie bezzwłocznie zdyskwalifikowany przez sędziów. Właśnie dlatego, co potwierdzają dane, na zawodach IPSC nie zdarzają się żadne wypadki. Charakterystyczną sprawą jest specyficzna punktacja, zgodnie z którą wynik jest wypadkową nie tylko trafień w cele, ale także czasu ukończenia występu. W razie pomyłki lub próby oszustwa dolicza się punkty karne, znacznie pogarszające końcowy rezultat. Znakomicie prezentuje się on z perspektywy widza, ogląda się go wprost wybornie, a napięcie nie spada ani na minutę.

Zapraszamy do Naszej strzelnicy!