Czy ze strzelnicy mogą korzystać osoby niepełnoletnie?

Dopuszczanie niepełnoletnich do korzystania ze strzelnicy jest kwestią kontrowersyjną. Warto podejść do tego poważnie, ale i z otwartą głową, zapoznając się z sytuacją prawną dzieci i młodzieży chętnych do odwiedzania strzelnic, jak i z zaletami i wadami takiego rozwiązania. Artykuł ten pozwoli głębiej zastanowić się na wszystkimi tymi kwestiami.

Korzystanie osoby niepełnoletniej ze strzelnicy – kwestie prawne 

O tym, czy osoba niepełnoletnia może korzystać ze strzelnicy, rozstrzygnąć musi rodzic, ponieważ w Polsce brak wyraźnych wytycznych prawnych w tej właśnie kwestii. Niektóre z placówek umożliwiających ćwiczenia z bronią palną decydują się więc na krok polegający na umożliwieniu młodszym pasjonatom strzelectwa dostęp do broni, inne natomiast tego nie praktykują. Wszystko zależy w tym wypadku od postanowień właściciela strzelnicy i jego wizji udostępniania innym takich atrakcji.

Szanse znalezienia strzelnicy, która wpuszcza na swój teren nieletnich, a także pozwala im na użycie broni zwiększają się, jeżeli mieszkamy w większym mieście (wówczas w tego typu placówkach można faktycznie przebierać). Usługi tego typu nie muszą być kosztowne, oferuje je niejedna tania strzelnica – Warszawa w tym wypadku ma wiele ciekawych miejsc do zaoferowania. Można zwrócić uwagę także na miejsca, które wprost reklamują się jako strzelnica dla dzieci.

Korzystanie osoby niepełnoletniej ze strzelnicy

Kiedy już jesteśmy świadomi, jak w Polsce wygląda prawo w kwestii uczestnictwa dzieci i młodzieży w zajęciach na strzelnicy, warto jeszcze rozważyć pozytywne i negatywne skutki, jakie to uczestnictwo może przynieść. Okazuje się, że pozytywy zdecydowanie przeważają.

Zaletą korzystania ze strzelnicy jest to, że aktywność tego typu wyrabia w uczęszczającej do strzelnicy osobie szereg cech przydatnych na co dzień, takich jak zdolność do koncentracji, wytrwałość, poczucie odpowiedzialności za własne działania. Przy czym cechy te będą tym trwalsze, im wcześniej rozpocznie się ich ćwiczenie – posyłanie na strzelnicę dzieci i młodzieży może więc być pomocne w kształtowaniu charakteru. Zdaniem zwolenników dopuszczania nieletnich do użytkowania strzelnic sport ten nie wzmaga agresji, przeciwnie, działa wyciszająco. Jest to także aktywność bezpieczna, ponieważ nieletni znajdują się pod ciągłym nadzorem starszych opiekunów.

Rozstrzygnięcie tych kwestii spoczywa na barkach opiekunów – jeśli już zdecydujemy się na taką rozrywkę, warto zadbać o to, by dla dzieci i młodzieży było to doświadczenie jak najbardziej owocne.[:]