[:pl]Strzelectwo jest jednym z najbardziej fascynujących i pochłaniających hobby. Jednak wielu fascynatów broni i miłośników wizyt na strzelnicy nie zna kilku zaskakujących ciekawostek, które przedstawimy w tym artykule.

Rozmiar papierosa?

Połączenie papierosów z pociskami do karabinów pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Pozornie! Średnica papierosa i naboju jest taka sama. Wynosi 7,62 mm. Oczywiście nie jest to przypadek. Dzięki temu maszyny nabijające papierosy mogą również napełniać naboje. W stanach wojennych jest to dobry sposób na ukrycie produkcji pocisków.

Niezniszczalne kamizelki

Hollywodzkie filmy przekonują nas, że osoba postrzelona wprost w kamizelkę kuloodporną może dalej biec, ponieważ nie doznała żadnego uszczerbku na zdrowiu. To nie prawda. Pocisk, który zatrzyma się w kamizelce nie przebijając jej z łatwością może połamać jedno, bądź kilka żeber.

Ogień ciągły

Kolejny filmowy mit. Faktem jest, że karabiny są wyposażone w funkcję ciągłego ognia. Używanie jego jest znikome, w tym przypadku pełen magazynek wystarcza na około 3- 3,5 sekundy. Taka wydajność jest mało skuteczna. Duży odrzut powoduje utratę celu.Dodatkowe poruszanie się strzelca całkowicie zatraca celność. Wbrew popularnym opiniom im większa szybkostrzelność, tym gorzej dla skuteczności.

Karabinek AK 47

Jest to jedna z najbardziej udanej broni, jaką udało się wyprodukować. Jej skuteczność jest ceniona przez wojsko tak bardzo, że kraje na całym świecie podjęły się produkcji własny narodowych AK 47. Dzięki temu dziś istnieją takie bronie jak Valmet (produkcja Fińska), Galil (prod. Izraelska) i Vector (prod. RPA).

Świat broni, strzelectwa skrywa wiele zagadek, które dla zwykłego laika są nieprawdopodobne. Warto odkrywać świat jego tajemnice i zakamarki.[:]