Broń krótka to pistolet, którego długość lufy nie przekracza trzydziestu centymetrów. Nie jest ona zbyt ciężka jednak, aby nauczyć się z niej celnie strzelać, należy poznać kilka zasad, które to ułatwią.
Właściwe celowanie to podstawa
Celowanie polega na ułożeniu broni w odpowiedniej płaszczyźnie, aby nadać pociskowi właściwy toru lotu, który pozwoli mu trafić w oczekiwany przez nas cel. Pomocą służą nam zamontowane na pistolecie przyrządy, takie jak muszka oraz szczerbinka. Bardzo ważne, aby były one odpowiednio zgrane w stosunku do siebie i w stosunku do celu.
Następnie należy wybrać jeden ze sposobów celowania. Pierwszy z nich to tak zwane celowanie pod punkt. Wykorzystujemy ten patent, gdy przyrządy do celowania są ustawione pod cel, w który mierzymy. Drugi wariant polega na celowaniu w punkt, czyli kiedy przyrządy celownicze ustawione są dokładnie w strefę, w którą celujemy.
Od czego zależy skuteczność celowania?
Pierwszym czynnikiem jest skupienie. Uznaje się je za tym lepsze im bliżej siebie są przestrzeliny (miejsca trafienia) z danej serii. Kolejny wskaźnik to odchylenie średniego punktu trafienia od środka celu.
Jakie jeszcze zasady warto znać aby skutecznie mierzyć z broni krótkiej ?
Warto pamiętać, aby przy celowaniu, patrząc przez szczerbinę ostrość wzroku skupiać na muszce pistoletu. Kolejny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę, to poprawne umieszczenie palca na spuście. I właściwe ściąganie języka spustowego. Podczas wykonywania tej czynności broń nie powinna zmieniać swojego położenia. Na czas oddawania strzału należy wstrzymać oddech. Wdech i wydech podczas naciskania języka spustowego broni może pogorszyć celność naszych strzałów. Pamiętajmy, że zbyt długie celowanie męczy wzrok i osłabia skupienie strzelca. Bardzo ważna zasada, która pozwala osiągnąć celniejsze strzelanie, mówi aby układ dłoni na szkielecie (rękojeści) broni nie była ani za lekki ani za mocny. Może to spowodować zmęczenie mięśni lub wzrost ryzyka większego odchylenia.[:]