Historia karabinu Kałasznikow AK 47

Wynalazcą karabinka AK-47 jest Michał Kałasznikow, Rosjanin, syn zesłańca, wychowany w biedzie na syberyjskiej wsi. Konstruktor służył w Armii Czerwonej jako mechanik kierowca, lecz już wtedy wykazywał zainteresowanie techniką. Mężczyzna w 1941 roku został ranny podczas walk pod Briańskiem, skąd trafił do szpitala. Okres rekonwalescencji był znaczącym momentem w jego życiu. To właśnie wtedy zainteresował się bronią palną, a po wyjściu stamtąd zaprojektował pierwszy model karabinka. Co prawda, był on dość prymitywny, lecz  pomysłowość Kałasznikowa zaimponowała ówczesnym władzom. Mężczyzna dostał posadę w jednym z biur konstrukcyjnych. W 1946 roku wziął udział w konkursie, w którym zaprezentował prototyp karbinka AK. Kałasznikow go wygrał i to był początek wielkich zmian na rynku militarnym.

Broń nie była jednak wolna od błędów technicznych. Jednak już po dwóch latach po konkursie do Armii Czerwonej trafiła ostateczna wersja AK-47. Co więcej, zdeklasował on inne projekty. W 1949 został włączony do standardowego wyposażenia armii, a sam Kałasznikow został odznaczony Nagrodą Stalina. Nie było to zwykły medal. Wręczano go bowiem za wybitne osiągnięcia. Nazwa AK oznacza nic innego jak Awtomat Kalashnikowa, a numer 47 jest rokiem produkcji.

AK 47 to w obecnych czasach popularna broń, którą zna niemalże każdy. Cieszy się ona także dużym zainteresowaniem wśród osób interesujących się bronią. Również polskie strzelnice umożliwiają chętnym strzelanie z Kałasznikowa. Ta legendarna broń cieszy się popularnością i nierzadko sesja strzelecka z jej użyciem, jest wykupowana jako prezent urodzinowy.

[:]